TARİHÇE


1997
Kuruluş

Uras Kimya 1997 yılında İstanbul’da bir kimyasal madde ve tekstil boyası ve kimyasalları distribütörü olarak kuruldu. Kuruluşuyla beraber yurt içi tekstil piyasasının ihtiyaçlarına destek veren firma, yüksek kalitede emprime baskı boyalarının satışı ve pazarlaması ile varlığı sürdürmüştür.

2002
Üretimi Planlama

Türkiye tekstil piyasasında 5 yıllık bir ün yaptıktan sonra, oluşan tecrübesi ile pazardaki ihtiyaçları fark eden Uras Kimya, ihtiyaç olan ürünlerin üretimini planlamak adına çalışmalarına başladı. Firma en kısa sürede üretim yapabilmek için ARGE çalışmalarına başladı.

2003
İlk Üretim

Bir yıllık bir ARGE sürecinden sonra Uras Kimya artık üretime hazırdı. İlk ürünlerini 2003 yılında piyasaya süren firmanın, emprime, rotasyon baskı boyaları ve baskı kimyasalları konusunda piyasanın en iyilerinden olma adımları atılmış oldu.

2010
Hammadde Üretimi

İhtiyaçlar doğrultusunda, ürünlerde kullanılan hammaddeleri ürün gamına eklendi. Bu şekilde fabrikadan çıkan tüm ürünlerin hammaddeleri de Uras Kimya tarafından üretilir hale geldi.

2010
Dijital Baskı Boyası

Dünyadaki baskı teknolojilerinin gelişmesi ile yaygınlaşan dijital baskı bir trend haline geldi. ARGE ekibimiz, bu konuda sektörü yakaladı ve ilk baskı boyası markamız FitJet bu tarihte uluştu.

2014
Reaktif Baskı Boyası

En son teknoloji ürünler ile Türkiye’de öncü bir firma olmayı başaran Uras Kimya dijital reaktif boya markası TYJET’i de pazara sürmeyi başardı.

2014
Uluslararası Satış

İhracat departmanının ve yurt dışı şubelerinin kurulması ile yurt dışı taleplere cevap verir hale geldi. İlk satışını 2014 yılında gerçekleştiren firma ihracatını arttırarak devam ettiriyor.

2015
Uluslararası Organik Sertifikası GOTS

Uras Kimya çevreye duyarlı politikalarının filizlerini 2015 yılında almaya başladı. Tekstil ürünleri adına en önemli sertifikalarından biri olan GOTS belgelendirmeleri tamamlandı.

2016
EcoPass Sertifikası

Ürünlerinin sağlıklı ve çevreye duyarlı olduğunu daha da kanıtlamak için EcoPass sertifikasını da aldı.

2019
Aylık 4000 Ton Üretim Hacmi

Üretim tesislerinde yaptığı yatırımlar sayesinde aylık üretim kapasitesini hammadde ve boya olarak toplam 4000 TON’a çıkartmayı ve ülkenin en önemli kimyasal hammadde ve boya üreticilerinden biri olmayı başarmıştır.