Nanoteknoloji


Nano teknolojinin bilim ve teknolojinin çoğu alanı üzerinde büyük bir etkisi olması bekleniyor. Özellikle baskı malzemelerinin geliştirilmesinde baskı üzerinde bir etkisi olmaya başladı.

Basım sektöründeki bu gelişme çalışmalarının çoğu, çoğu Avrupalı ​​şirket olan mürekkep hammadde tedarikçileri ve mürekkep püskürtmeli baskı alanındaki öncüler tarafından yapılmaktadır. Sonuç olarak, malzeme üreticileri, özellikle pigment, boya ve renklendirici üreticileri, mürekkep teknolojilerinin
geleceğini şekillendirmek için güçlü bir konumda olacaktır.

Nanoteknoloji Nedir?

Bir nanometrenin (nm) bir metrenin milyarda biri olduğu bir mikrondan bin kat daha küçük olan bir boyuta atıfta bulunur. Bir araya getirilmiş on hidrojen atomu, bir nanometre boyunca ölçüm yapacaktır.

Nano teknoloji terimi genellikle bilimin 100 nanometre ve onda nanometre büyüklüğünde olan maddelere uygulanmasını belirtir, ancak bazen birkaç yüz nanometre kadar büyük parçacıkları da kapsar.

Baskı Boyaları Sektöründe Nanopartikül Teknolojisi

Polimer, silikon, katı organik pigmentler ve titanyum dioksit boya içerisindeki en önemli bileşenlerdir. Nanopartikül boyu boya içerisindeki bu bileşenlerin tümünde ya da bir kısmında kullanılabilir. Özellikle UV kurumalı boya teknolojisinde, nanopartikül ölçüsünün ürüne kazandırdığı olumlu özellikler deneyler ile kanıtlanmıştır. Bu teknoloji ile üretilen ürünlerin baskı sonuçlarında büyük farklar oluşmuştur.

Uras Kimya 2010 yılında boya içerisindeki en önemli bileşenlerden biri olan titanyum dioksit üretmeye başlamış ve nanopartikül teknolojisini bu madde içerisinde kullanmaya başlamıştır. Nanopartikül kullanımının boya üzerindeki olumlu etkilerini bilen firmamız bu konudaki ARGE çalışmalarını uzun yıllar sürdürerek kendi üretimi olan polimer maddesinin içeriğini de nano teknoloji
ile üretmeye başlamıştır. Sadece polimer ve titanyum dioksit kullanımındaki nanopartikül içeriği ile yetinmeyen Uras Kimya, tüm boya içeriğinin nanopartikül düzeyinde olması gerektiğini savunarak silikon üzerinde de çalışmalarına başlamıştır. Silikon maddesini alıp nanopartikül halinde karıştırma çözümüne ulaşmıştır.

Bu çalışmalar neticesinde Uras Kimya, tüm boya bileşenlerini nanopartikül düzeyinde üreten dünyadaki ilk firma olmuştur. 2018 yılından beri, Varaklı ürünler hariç tüm ürün gamını bu teknoloji ile üretmektedir.

Nanopartikül Teknolojisi’nin Baskı Boyaları Ürerindeki Sonuçları

Nano partiküllerin ince ve sıkı yapısı sayesinde, üretim süreçlerinde çıkan sonuçlarda büyük ilerlemeler gözlemlenmiştir. Yapılan testlerle bu gözlemler kanıtlanmıştır.

  • Basılan yüzeyin nano ürünle üretilmiş olması, su damlalarının boya içerisine daha az nüfuz etmesini sağlar. Bu sayede ürün yüksek yıkama haslığı kazanmış olur.
  • Küçük ölçüdeki partiküller sayesinde baskı yüzeyinde pürüzsüzlük elde edilmiştir. Bu teknoloji özellikle tüylü ve zorlu kumaşlarda farkını yaratmıştır.
  • Partikül ölçüsünün yarattığı yüzey düzgünlüğü sayesinde varak uygulamalarında olukça başarılı olmuştur. Varak yapışması diğer teknolojilere göre çok yüksektir.
  • Materyalin bileşenlerindeki nanopartikül ölçüsü, uygulama neticesinde kırılma yapmadığı için çok yüksel oranda elastikiyet sağlar.
  • Boyanın inceliği sayesinde yapılan baskının tuşesinde yüksek ölçüde doğallık hissedilir.
  • Polyester tipi kumaşlarda dokuma sıkı olduğu için, alternatif teknolojilere göre daha yüksek emilim oluşur. Boya kusma yapmaz.
  • Nanopartikül teknolojisinin dijital makine kafalarında ve yüksek ipek aralıklı makinalarda sorunsuz çalışabilir.